Lilu.lt geras Blog'as

Liemenėlių atsiradimo istorija

Gegužės 6, 2013
Naudingi Skaitiniai

Spėjama, jog liemenėlių istorija prasidėjo 2500 m. pr. Kr., Kretos saloje, kuomet Mino civilizacijos moterys dėvėjo pakeliančius ir koreguojančius krūtinės formą apdarus. Kiek kitaip elgėsi Senovės Graikijos ir Romos moterys, kurios aplink krūtinę bei pečius juosė ilgo audinio atraižas. Taip buvo siekiama paslėpti bei sumažinti krūtinės iškilimus.

XVI amžiuje išrasti korsetai. Prancūzijos Karaliaus Henrio II žmona Katerina de Mediči įsakė moterims dėvėti korsetus, sumažinančius juosmenį. Tokie korsetai liemenį galėdavo suspausti iki 30 ar net 25 centimetrų apimties. Šių gaminių dėka ryškiai pasikeldavo krūtinė, tačiau dažnas liemens spaudimas neretai sukeldavo įvairių sveikatos sutrikimų.

Kiek vėliau, apie 1850 metus, pradėta gaminti korsetus platesniais liemenimis, pritaikytos metalinės juostelės krūtinės formai pakelti bei sutvirtinti, tačiau apdaras vis tiek liko nepatogus ir ne itin funkcionalus.

Tuo pačiu metu išrasta apatinė apsauginė palaidinė (angl. camisole), kurią moterys dėvėjo ant korseto, tačiau istorikams nėra aišku, ar šis drabužis buvo skirtas korsetą apsaugoti nuo suknelės, ar suknelę apsaugoti nuo korseto.

Pirmoji „push-up“ (pakelianti) liemenėlė atsirado XIX amžiuje, siekiant padidinti tarpą tarp krūtų.

Yra labai daug skirtingų nuomonių, kas yra tikrasis liemenėlės išradėjas, tačiau patentų išrašymas atskleidžia šiokį tokį orientyrą liemenėlės vystymosi raidoje. Daugybė patentų buvo suteikta XIX – ame amžiuje. Liemenėlė, suteikusi simetriją krūtims, buvo užpatentuota 1859 metais Henrio S. Lesherio iš Bruklino, Niujorke. 1863 metais Lumanas L. Chapmanas iš Kamdeno Naujajame Džersyje užpatentavo „korseto pakaitalą“. Istorikai šį pavadinimą pakeitė į „pirmoji liemenėlė“.

1876 metais siuvėjai Olivijai Flynt buvo suteikti keturi patentai už „true corset“ (teisingąjį korsetą) ar „Flynt Waist“ (Flyntos juosmuo). Jos buvo pritaikytos didesnę krūtinę turinčioms moterims. Nuo pat pradžių vieninteliai O. Flyntos apdarai buvo pristatomi paštu, tačiau vėliau pasirodė parduotuvėse bei žurnaluose. Jos kuriamas dizainas laimėjo bronzos medalį Masačiusetso labdaros parodoje Atlantoje 1884 metais ir Kolumbijos parodoje Čikagoje 1893 metais.

Pasak „Life“ žurnalo, 1889 metais Herminie Cadolle Prancūzijoje išrado pirmąją modernią liemenėlę. Pasirodžius korsetų žurnaluose šiai, kaip dviejų dalių apatinių drabužių naujovei, autorė tais pačiai metais gaminį užpatentavo, pavadindama juos „seksualia gracija“ ir vėliau – „geros savijautos apatiniu drabužiu“. Šis dviejų dalių apatinis drabužis buvo labai panašus į korsetą, kuris tiesiog buvo padalintas į dvi dalis. Žemesnė dalis buvo korsetas liemeniui, viršutinė – prilaikyti krūtinę, einanti per pečius. Šis naujas gaminys buvo žymiai patogesnis nei originalus korsetas. Herminie Cadolle pirmoji pradėjo naudoti elastingą audinį bei gumeles.

Pirmoji liemenėlė, panašiausia į šių laikų, buvo sukurta 1893 metais. Tokį savo kūrinį, vadintą „krūtinės laikikliu“, užpatentavo amerikietė Marie Tucek. Autorė sukūrė apatinį drabužį moterims, kurį sudarė du atskiri kaušeliai, kiekvienas turėjo metalinę atraminę plokštelę krūtinei prilaikyti, petnešėles, kabliukus, užsegamus nugaroje. Tačiau Marie Tucek verslas nesisekė labai gerai.

Liemenėlė buvo pirmoji alternatyva korsetui, naudojama kaip laisvas drabužis namuose ar dėvimas tų moterų, kurios turėdavo sveikatos sutrikimų nuo nuolatinio korseto spaudimo. Tačiau kiek vėliau, 1900 metais, liemenėlė tapo itin madinga, pasidarė būtinybė prilaikyti krūtinę bei suteikti jai atitinkamą formą.

Pats terminas „liemenėlė“ buvo pripažintas 1907 metais ir išpopuliarintas įvairiausių moterims skirtų žurnalų.

Pirmoji moderni liemenėlė buvo sukurta ir užpatentuota Mary Phelps Jacob Niujorke 1913 metais. 1910 metais Niujorke 19-metė Marija Phelps Jacob (žinoma kaip Caresse Crosby) besiruošdama į išleistuvių vakarą, pastebėjo, jog korsetas, būdamas sunkus ir kietas, netiko po lengva šilkine suknele. Tuomet, paėmusi dvi šilko nosinaites, rausvą juostelę, mergina pasigamino moderniąją liemenėlę. Tą vakarą daugelis atkreipė į tai dėmesį ir panoro turėti šį atradimą. Marija, žinoma, pagamino. Kuomet vienas klientas už šį gaminį pasiūlė piniginę sumą, mergina suprato, jog iš to galėtų kurti verslą. 1913 metais lapkričio 3 d. JAV patentų biuras išdavė pirmąjį JAV patentą už „apnuoginta nugara liemenėlę“. Naujasis gaminys buvo lengvas, minkštas, patogus bei atskyrė krūtis, skirtingai nei korsetas, kuris buvo sunkus, kietas, nepatogus.

Naujojo produkto prekyba merginai nesisekė labai gerai, todėl ji patento teises pardavė Warner Brothers Corset kompanijai už 1500 dolerių. Šiandien šio patento vertė siekia 15 mln. dolerių.

1920 metais liemenėlių pramonė sparčiai plito. Rusijos verslininkė Ida Rosenthal pasauliui pristatė pirmuosius įvairių dydžių kaušelius. Liemenėlės be petnešėlių atsirado 1934-aisiais, o kartu šie pokyčiai atnešė naujovių, susijusių ir su šios garderobo detalės stiliumi. XIX amžiuje atsirado dar viena naujovė – „pagalvėlės“. Pirmieji kamšalai buvo gaminami iš vilnos.

Nuo 1930 metų liemenėlės buvo tobulinamos, gerinama audinių kokybė, pradėta naudoti kamšalus, vizualiai padidinančius krūtinę. Pagrindiniai gamintojai : Maidenform, Gossard, Spirella, Spencer, Twilfit, Symington.

Šiuo laikotarpiu tikrosios moters formos tapo populiaresnės ir žodis „liemenėlė“ – atvirai vartojimas. Tapo įprasta demonstruoti moteriškus iškilumus. 1935 metais Warner Brothers kompanija pradėjo gaminti įvairių dydžių kaušelius bei įvedė A, B, C, D dydžių skalę. Britai naudojo  atskirą skalę, kurią numeravo kiek kitaip: mažas, vidutinis, didelis ir didelis su papildomu juosmeniu dydis.

Antras pasaulinis karas turėjo didžiulę įtaką aprangai. Moteriškos karinės uniformos buvo kartu su apatiniais darbužiais, liemenėlės – privalomos ir laikomos kaip apsauginis drabužis. Stilius tapo paprastesnis, drabužių dizainui nebuvo skiriamas didelis dėmesys, akcentuojamas paprastumas ir funkcionalumas.

Nuo 1940 metais pradėjo populiarėti kulkos formos liemenėlės, kurias, paprastai, puikiai išreklamuodavo filmuose vaidinusios aktorės, tokios kaip Patti Page, Marilyn Monroe, Lana Turner.

1950 metais, po antro pasaulinio karo, atsigavo gamyba, visuomenė tapo vartotojiška, taip pat atsigavo ir liemenėlių pramonė. Šiuo laikotarpiu žymiai padidėjo vaikų gimstamumas, kas paskatino atsirasti maitinimo liemenėles mamoms. Šiuos gaminius buvo populiaru reklamuoti televizijoje, radijuje. 1950 metais išrastos liemenėlės paauglėms bei jaunoms mergaitėms. Šie gaminiai buvo skirti pripratinti merginas prie artėjančio nuolatinio liemenėlių dėvėjimo.

Nuo 1960 metais didelis dėmesys skiriamas madai, itin išpopuliarėjo liemenėlės maitinančioms mamoms. Kadangi plito skalbimo mašinų naudojimas, tapo svarbu apatinius drabužius gaminti stipresnius, kad atlaikytų skalbimą. Tapo įprasta liemenėles dėvėti 24 valandas per parą.

Šiais metais vyravo hipių judėjimai, kas atnešė priešingą požiūrį liemenėlėms. Hipių moterys akcentavo laisvę, išsilaisvinimą, jog reikia dėvėti laisvus drabužius. Tai buvo pirmas istorijoje reiškinys, pasisakantis prieš liemenėles.

Tą patį dešimtmetį, 1962 metais, atsirado maudymosi kostiumėliai bei išplito įvairių tipų liemenėlės. Apie 1980 metus buvo pradėta derinti funkcionalumą, patogumą, madą bei kokybę. Moterys pradėjo dažniau sportuoti, todėl verslo atstovai ėmė dairytis į naują sportinių liemenėlių rinką (pirmoji pasirodė 1977 metais).

Taigi liemenėlės evoliucija atspindi visą besikeičiantį moters idealą. Reaguojant į kintančias idėjas, kuriamas ir liemenėlės dizainas, forma, dydis. Pradėtos naudoti įvairios medžiagos, spalvos, liemenėlės tapo mados dalimi. Atsirado didelė gausa liemenėlių tipų, pritaikytų kiekvienam gyvenimo atvejui. Šiais laikais moters apatiniai jai leidžia labiau pasitikėti savimi.

Na o kaip atrodo šiandieninės liemenėlės? Ar pastebite skirtumus? Panašumus?

Vartotojų komentarai (0)

Komentarų nėra

Pridėkite savo komentarą