Lilu.lt geras Blog'as

Audiniai, jų savybės, priežiūra

Liepos 17, 2013
Naudingi Skaitiniai

Ar kada nors pagalvojote, kad, renkantis kurį nors drabužį, derėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį? Esant dideliai apatinių drabužių audinių įvairovei panarpliosime juos kiek giliau.

 

Natūralūs pluoštai

 

Natūralūs pluoštai garsėja savo ypatingomis savybėmis, tačiau dažniausiai reikalauja didelio dėmesio jų priežiūrai.

Medvilnė yra natūralus pluoštas, dažnai naudojamas liemenėlių gamybai. Tai minkštas, kvėpuojantis audinys, tinkamas dėvėti kiekvieną dieną. Medvilnė yra puikus pasirinkimas, jeigu jūs gyvenate ar keliaujate ten, kur vyrauja karštas klimatas. Šis pluoštas ilgai tarnauja, sunkiai nusidėvi, atsparus drėgmei ir sausrai, tinkamas skalbti mašina. Medvilnines liemenėles taip pat galima skalbti mašina, tai reiškia, kad jums reikės įdėti minimaliai pastangų jų priežiūrai.

Pagrindinis medvilninės trūkumas - ne visada reikia deramą paramą. Todėl siekiant jį panaikinti, liemenėlių gamybai dažniausiai naudojamas medvilnės ir sintetinių pluoštų mišinys, kuris leidžia odai kvėpuoti, užtikrina komfortą, kartu suteikiant didesnę paramą. 100% medvilninės liemenėlės yra labai minkštos ir patogios, puikiai tinka moterims, turinčioma jautrią odą ar yra alergiškos sintetikai.

 

PRIEŽIŪRA:

Pakankamai atsparus skalbimo temperatūrai audinys, todėl renkantis skalbimo temperatūrą derėtų atkreipti dėmesį i spalvos intensyvumą. Juodos spalvos medvilnė labai blunka, todėl rekomenduotina skalbti tik skystu skalbikliu, skirtu tamsiems drabužiams ir rinktis labai trumpą programą bei žemiausią temperatūrą.

 

Kitas labai populiarus natūralus pluoštas - šilkas. Patogus, lengvas, minkštas, šiltas, švelnus audinys, puikiai glundantis prie odos ir sugeriantis drėgmę. Šilkas reguliuoja šilumą šildydamas, kai šalta ir vėsindamas, kai karšta, švelnus audinys, neerzina net jautriausios odos. Be to, tai labai šilta medžiaga, beveik kaip vilna, ir penkis kartus šiltesnis už medvilnę.

 

Šilkiniai apatiniai yra puikus pasirinkimas moterims, turinčioms jautrią odą. Šis pluoštas turi medžiagą sericiną – šilko klijus, kuris turi gydomąjį poveikį alergiškai, jautriai ir sudirgusiai odai.

Taigi šilko verpalai, gaunami iš šilkverpių drugių lėliukų. Pluošto vertė tiesiogiai priklauso nuo gauto siūlo ilgio. Šilkas prabangiai atrodo vasarą, gaiviną kūną, o žiemą šildo.

PRIEŽIŪRA:

Šilką reikia skalbti itin atsargiai, šiltame vandenyje, su skalbimo priemonėmis be baliklių. Džiovinti pavėsyje, lyginti be garo, tik iš blogosios pusės, ir tik visiškai išdžiūvusį drabužį. Lengvai pažeidžiamas alkoholio, plaukų lako, kvepalų. Jei ištepėt šilkinį drabužį, nevalykite dėmės drėgnu audeklu! Sausą valymą reikia atlikti tuoj pat po gaminio sutepimo.

 

Linas yra labai tvirtas (2-3 kartus tvirtesnis už medvilnę) pluoštas, pukiai sugeria drėgmę, vėsina kūną, atrodo elegantiškai, todėl dažniausiai naudojamas vasaros kolekcijos drabužių audiniuose. Linas glamžus. Maišomas su vilna, šilku. Taip pat linas linkęs kiek trauktis.

 

PRIEŽIŪRA:

Linas reiklus temperatūroms tik jei yra tamsi spalva. Lengvai lyginamas.

 

Ramie plačiau žinomas kaip Kinijos žolė. Tai pats tvirčiausias audinys iš augalinės kilmės pluoštų. Jis nėra elastingas, todėl reiktų vengti stipriai lyginti aštrias klostes. Natūralus ramie pluoštas yra baltas ir žvilgus kaip šilkas. Ramie gana glamžus, itin minkštas, todėl maišomas su medvilne, ar į medvilnę įmaišytu poliesteriu. Kadangi gerai sugeria drėgmę, itin komfortiškas vasarą.

 

PRIEŽIŪRA:

Skalbti vėsiame vandenyje, lėtai centrifuguoti, džiovinti horizontalioje padėtyje. Tamsios spalvos audinys dažnai skalbiamas gali blukti, taip pat kaip medvilnė ir linas.

 

Pusiau natūralūs pluoštai

Viskozė yra pusiau natūrali medžiaga, pagaminta iš celiuliozės pluošto, plačiai naudojama liemenėlų gamybai, paprastai maišoma su kitais sintetiniais ar natūraliais audiniais. Audinys yra vertinamas dėl savo lygumo, švelnumo, kuris leidžia jaustis gaiviai bei lengvai. Jis dažnai naudojamas kaip medvilnės pakaitalas, nes turi daug tų pačių savybių. Tačiau viskozė nėra labai tvirtas pluoštas, todėl reikalauja atsargios priežiūros, linkęs temptis.

PRIEŽIŪRA:

Drabužius iš viskozės reikia gerai, bet atsargiai gręžti, džiovinti tik horizontalioje padėtyje. Prieš skalbiant nemirkyti, neskalbti aukštoje temperatūroje.

 

Modalas gaunamas iš specialiai apdorojamos celiuliozės, savybėmis panašus į medvilnę. Daug tvirtesnis pluoštas nei viskozė. Drabužiams su modalu būdingas minkštas ,,barchatinis“ paviršius. Šio pluošto mišinys su medvilne švelniai ir maloniai glunda prie kūno bei užtikrina maksimalų komfortą ir leidžia jaustis gerai. Modalas sugeria drėgmę labai greitai, taip apsaugodamas sausą odą bei leidžiantis jai kvėpuoti.

PRIEŽIŪRA:

Modalo priežiūra panaši į medvilnės.

 

Sintetiniai pluoštai

Dauguma liemenėlių gaminamos iš sintetinių pluoštų ar mišinių su natūraliais audiniais. Sintetinės medžiagos suteikia tvirtumą ir lankstumą, ko natūralūs pluoštai ne visada gali to suteikti.

Elastanas puikiai žinomas tamprus audinys, populiarus liemenėlių gamyboje. Dažnai naudojamas maišant kartu su medvilne, tai suteikia komfortą ir lankstumą, tuo pačiu užtikrina liemenėlės ilgaamžiškumą. Elastanas gali temptis iki 500% iš savo pirminės būsenos ir pilnai atsistatyti atgal. Audiniai, kuriuose yra 1-1,5%  elastano yra tvirti, juos kur kas lengviau prižiūrėti, jie daug mažiau glamžosi. Pagrindinis trūkumas - jis gali sukelti odos dirginimą alergiškiems žmonėms.

PRIEŽIŪRA:

Veikiamas prakaito elastanas praranda savo elastingumą, todėl nešvarių drabužių patariama ilgai nelaikyti neskalbtų.

 

Poliesteris yra labai plačiai naudojamas apatinio trikotažo pramonėje. Kaip ir elastanas, tai gali būti alergiškas audinys jautrią odą turintiems žmonėms. Poliesteris yra cheminis pluoštas, gaunamas iš naftos. Poliesteris atsparus trinčiai, beveik nesiglamžo, yra tvirtas, nesugeria drėgmės, todėl greitai džiūsta. Poliesteris dažniausiai yra maišomas su vilna, medvilne, linu. Suteikia audiniui tvirtumo, ne taip glamžosi.

PRIEŽIŪRA:

Poliesterio gaminiai nereikalauja ypatingos priežiūros. Rūbus, kurie turi daug poliesterio reikia saugoti nuo karščio ir tiesioginių saulės spindulių. Taip pat reikia atkreipti dėmesį i drabužio etiketę, kur nurodyta kaip jį lyginti.

 

Poliamidas (nailonas) yra sintetinis pluoštas, labai atsparus trinčiai. Privalumai – nesiglamžo, elastingas, tvirtas. Tačiau labai elektrinasi, neatsparus šviesai, greitai blunka. Poliamidas dažniausiai naudojamas kaip priedas su natūraliais pluoštais. Jis suteikia gaminiui tvirtumo.

PRIEŽIŪRA:

Skalbiant negalima naudoti baliklių, lyginti tik per audeklą.

 

Poliuretanas - sintetinis pluoštas, visai neseniai pradėtas naudoti tekstilėje. Pluoštas įaudžiamas iki 15%. Suteikia audiniui kietumo. Pluoštas nelaidus orui, drėgmei.

PRIEŽIŪRA:

Patartina gaminius, turinčius poliuretano medžiagą, valyti valyklose.

 

Poliakrilas. Tai sintetinis pluoštas, pasižymintis patvarumu ir elsatingumu. Nesiglamžo, nesugeria drėgmės, dėl to daro drabužį patvaresniu.

PRIEŽIŪRA:

Kadangi poliakrilo drabužiuose būna labai mažai, tai priežiūra priklauso nuo kitų audinio sudedamųjų dalių.

 

Acetatas - tai pluoštas gaunamas iš celiuliozės cheminiu būdu (sintetinis viskozės pakaitalas) savo išvaizda primena šilką, yra šiugždus. Pluoštas nesugeria drėgmės, nelabai glamžosi, labai gerai krenta, bet nėra itin tvirtas. Dažniausiai naudojamas pamušalo audiniams.

PRIEŽIŪRA:

Kadangi luoštas nėra tvirtas, būtina atsargi priežiūra, ypač valant chemikalais. Saklbti 30-40 laipsnių temperatūros vandenyje, lyginti iki 110 laipsnių įkaitusiu lygintuvu.

Vartotojų komentarai (0)

Komentarų nėra

Pridėkite savo komentarą